Nina Kohoutová – Blue Sunray

01 Blue Sunray
02 Blue Sunray (Flicker Version)

Jméno Nina Kohoutová není na slovenské hudební scéně úplně neznámý pojem. Pouze šestnáctiletá talentovaná hudebnice na sebe poprvé upozornila skladbou Gejša z alba V hmle od kapely Fallgrapp, na které se kromě vokálů podílela i spoluautorsky. Publiku je známá zejména z kapely Autumnist, se kterou pravidelně koncertuje, a na jejíž - „rádiohlavou“ oceněném album False Beacon (2018, Deadred/Starcastic) - nazpívala epickou skladbu Future Lights. Po několikaletém sólovém akustickém vystupování s různými převzatými skladbami nyní uzrál čas na její vlastní tvorbu.

„Vystupovanie s kapelou Autumnist dosť výrazne ovplyvnilo moju predstavu o vlastnom hudobnom smerovaní. Odjakživa ma to ťahalo skôr k tichšej melancholicko-baladickej hudbe, pri ktorej ma počas svojich koncertov vždy prekvapil čo i len malý náznak pohybu v publiku. Užívala som si ich intimitu, každé zapraskanie gitarovej struny a mojou prioritou bolo snaha o akési hlbšie vnútorné prepojenie medzi mnou a poslucháčmi. No zrazu prišiel Autumnist, spájajúci mne veľmi blízku hudobnú “tmavosť“ a abstrakciu, viacčlenná živá kapela s elektronikou a pre mňa dovtedy nepoznané tancujúce publikum. Začalo ma to neskutočne baviť...“ říká Nina o vlivu Autumnist.

Tématem její autorské hudební prvotiny je vztah se starší sestrou, která se neočakávaně osamostatnila a následně stala matkou. Prázdnotu a vnitřní samotu, kterou Nina pociťovala po jejím odchodu z domu rodičů i každodenního životního koloběhu, však pozitivně narušilo narození sestřina syna. „Blue Sunray vnímam ako veľmi intímny kúsok mňa samej. Pieseň je totiž o človeku mne snáď úplne najbližšom. Jeden večer nás od seba delilo päť krokov a dvoje dverí, na druhé ráno sme sa zobudili každá v inom meste. Z každovečerných vzájomných hojení rán sa stali každomesačné. Malý zázrak však priniesol so svojím narodením niečo čarovné - presvetlenie, ktoré prišlo v tú najvhodnejšiu chvíľu pre nás všetkých. Modrý slnečný lúč, smútok v nekonečnej radosti.“ popisuje Nina osobní rozměr její debutové skladby.

Skladba vychází jako singl ve dvou verzích. Původní komorní verze je nahraná prostřednictvím výhradně akustických nástrojů, kde kytaru Niny doplnuje bass klarinet jejího otce Petra Kohouta (Autumnist, Bez ladu a skladu) a violoncello, které nahrál Peter Kaščák (Bez ladu a skladu). Druhou verzi skladby (pod názvem “Flicker version”) si vzal na starost ve svém studiu Vlado Ďurajka (Autumnist) a jeho precizní produkce dodala skladbě mírně odlišnou atmosféru v bohatších elektro-akustických aranžích. Nahrávání Blue Sunray proběhlo na podzim 2019 v trenčianském studiu Men At Sound v režii Matúše Homoly (Autumnist, Nylon Union) a o mastering nahrávky se postaral Tomáš Karásek ve svém studiu Gargle & Expel v Praze. Titulní foto singlu nafotila Slávka Miklošová.

Singl vyšel 6. 2. 2020 na Deadred / Starcastic digitálně ke stažení ze stránek obou vydavatelství a na všech známých streamovacích platformách (Apple Music, Spotify, Deezer, YouTube Music atd.)