Analogrunner – Kolorika EP

Necelé tři roky po úspěšném eponymním EP, na kterém spolupracoval s estonskou zpěvačkou Possimiste, se Analogrunner a.k.a. Matúš Bluem opět hlásí o pozornost. Interval mezi oběma épečky vyplnil Analogrunner usilovným remixováním skladeb známých jmen slovenské scény (Vec, Jana Kirschner, Puding pani Elvisovej, Autumnist nebo Bulp). Při tom trpělivě sbíral rozmanitý zvukový materiál, který se později stal podkladem pro jeho nové kompozice. Ať už to byly nahrávky dialogů hrajících si arabských dětí v piešťanském parku, záznam zvuků žab v močálu, nebo tradiční klavírní křídlo, Analogrunner je zaranžoval pro něj typickým hravým způsobem do podmanivých hudebních útvarů. “V procese tvorby sú pre mňa zaujímavé v bežnom živote fádne detaily, ktoré keď určitým spôsobom prepojím, zrazu to celé dostane úplne iný význam. Napríklad riekanka Kolo kolo mlynské bola výborným spôsobom obohatená dcérou, ktorá nevedela rozprávať, do fantastického refrénu. Alebo pozorovanie dúhy cestou vlakom mi prinieslo hlavné melodické linky pre skladbu Shapeshifter. Po vytvorení kompozície je potom už jednoduché nahrať to na piane a zvukovofarebne obohatiť skice v Abletone”, hovorí o vzniku nahrávok Matúš.

EP obsahuje čtyři autorské skladby a jeich tři remixy, seřazené do dvou celků, každý na jednu stranu vinylového dvanáctipalce. Do každé z původních skladeb přispěli svým hlasem různí vokalisté. V úvodní skladbě Kolorika se objevují autorovy dvě malé dcery se zkomolenými říkankami, které jsou podložené zvuky analogových monofonních syntezátorů. Dětské rozhovory tvoří podklad i pro rozvernou Eat Me. Possimiste, žijící a tvořící na Islandu, přispěla do přírodně znějící pestrobarevné zvukové koláže s názvem Mr. Magpie a skladba Shapeshifter vznikla ve spolupráci s bristolskou zpevačkou Mariou Milewskou. Kompozice vystavěná na linkách piana, triolách moogovských arpeggií, dunivého sherman beatu a basové linky je v ostrém kontrastu k jemnému klenutému vokálu.

O tři remixy skladeb sa postarali různí producenti, známí Ear Drum Kru se zhostili skladby Eat Me, kterou přetvořili do acid taneční smršti, Mr. Magpie potemněla v předělávce TMA a ulítlou verzi Shapeshifter má na kontě Pazooka.

Autorkou artworku EP je Mirka Takáčová, pod grafickým designem obalu je podepsaný Mellow.

 

Další releasy