Darwin Avenue se vcelku podobá diagramu pojednávajícímu o evoluci živočišných druhů, který znáte ze školních učebnic. Namísto zkoumání trilobitů a savců vás však Tyson Cosby, rodák z kanadského Vancouveru, na necelých 49 minutách provádí pestrou škálou hudebních žánrů, od maďarského šansonu 30. let přes přebuzený drone-rock až po jemné ukolébavky. Darwin Avenue NENÍ deskou „chlapíka s kytarou, co zpívá o ztracené lásce“. Jedná se o Cosbyho debutové sólové album, které vzniklo s pomocí a přispěním jeho přátel a vychází pod pseudonymem ATLANTIC CABLE.
Darwin Avenue je multiinstrumentální kolekcí písní a melodií inspirovaných vědeckým, technologickým, historickým i osobním vývojem a je ve své podstatě folkovou hudbou ponořenou do světa vědy.
Album vzniklo během devíti večerních sezení, které na jediný mikrofon zaznamenal Dada Ocalan. Cosby si přál „důvěrně a intimně znějící“ nahrávku. Na tato večerní sezení zavítali i různí další muzikanti, kteří spontánně a s jen minimálními zásahy Cosbyho samotného obohatili jeho hlas a kytaru svým umem. A právě tento minimalistický a velmi prostý přístup se stal jedním z klíčových rysů nahrávky.
Z těchto tichých seancí vzešlo celkem 16 různorodých skladeb: od post-gospelové „Station Mir“, přes country western swing „Heart-felt Geology“, potem řidičů kamionů načichlou „My Toy Ray-Gun“ anebo motorestové blues „Better than Gin až po baladu „Radioactivity“ nebo valčík „Public Persona“ a v neposlední řadě také The Ballad The Soldier's Wife Kurta Weilla, takové malé poznámky k aktuálním událostem v Zálivu. Cosbyho texty čerpají z témat jako je geologie, láska, vesmírná tělesa, nostalgie po časech studené války, mumie, sláva pornohvězd, radioaktivita, cirkus, dobytí Mexika a Peru, Ikea a zase geologie.